Lietuvos DAAD klubas

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Renginiai 2013 m. vasaros stovykla

2013 m. vasaros stovykla

E-mail Print PDF

2013 metų Lietuvos DAAD klubo vasaros stovykla tema „Kalbinis, gamtinis ir kultūrinis Lietuvos ir Vokietijos regionų paveldas iš ekologinės ir literatūrologinės perspektyvos“ „Silvestro sodyboje“ (Taikūnų k., Lazdijų raj.) rugpjūčio 16–18 dienomis.

DAAD (Vokietijos akademinių mainų tarnybos) stipendija – tai unikali galimybė studentams, doktorantams, jauniesiems mokslininkams nuvykti į Vokietiją ir pagilinti ne tik savo vokiečių kalbos bei studijuojamos specialybės žinias, bet ir susipažinti su Vokietijos kultūra, gamtos grožiu.

Lietuvos DAAD klubas įkurtas 2003 m. buvusių stipendininkų iniciatyva. Šio klubo pagrindinis tikslas suburti ne tik buvusius DAAD stipendininkus, bet ir padėti visos Lietuvos aukštųjų mokyklų studentams, norintiems gauti DAAD stipendiją ir studijuoti Vokietijos aukštosiose mokyklose. Klubas ypač naudingas jauniesiems mūsų aukštųjų mokyklų studentams, dar tik pradedantiems savo studijas ir ieškantiems vyresniųjų patarimų, patirties bei pagalbos. Šio klubo narių iniciatyva vyksta gražus bendravimas tarp jaunosios ir vyresniosios kartos, kuris duoda gražių vaisių.

Penktus metus iš eilės, buvusių DAAD stipendininkų iniciatyva, yra organizuojama vasaros stovykla, kuri 2013 metų rugpjūčio 16-18 dienomis vyko Lazdijų rajone, Taikūnų kaime, Silvestro sodyboje. 

Gausiai susirinkusius klubo senbuvius ir naujuosius narius pasveikino klubo pirmininkas dr. Daumantas Katinas, klubo įkūrėjas profesorius prof. habil. dr. Vaidotas Kažukauskas, šios stovyklos pagrindinis organizatorius bei klubo valdybos narys dr. Žydrūnas Rutkauskas. Pirmąją stovyklos dieną, padedant Veisiejų gimnazijos geografijos mokytojui Albinui Jarmalai, dalyviai susipažino su Veisiejų miestu, jo istorija ir šį kraštą garsinusiais ir garsinančiais žmonėmis. Nuvykus į Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejų dalyvius pasitiko muziejaus vadovė Odeta Barkauskienė, kuri labai įdomiai ir vaizdingai pristatė muziejuje esančią ekspoziją, papasakojo intriguojančių istorijų iš senovės lietuvių gyvenimo. Vasaros stovyklos dalyviai turėjo galimybę apžiūrėti Varviškių kaime buvusioje gynybinėje linijoje išlikusius dzotus ir karinius apkasus. Tačiau niekas stovyklautojų taip nesužavėjo, kaip vakarinė kelionė į Veisiejus ir muzikinio fontano programa. 

Antroji stovyklos diena prasidėjo klausantis pranešimų, apie Zarasų krašto turtus: gamtą ir kultūrą (pranešėjai prof. dr. Jonas Punys, Jonė Punytė) ir pranešimo tema „Gamtos vaizdavimo savitumai lietuvių ir vokiečių poezijoje“ (pranešėja prof. dr. Jadvyga Bajarūnienė). Po pranešimų stovyklautojai galėjo žavėtis ir lyginti Dzūkijos gamtos grožį ir savitumus plaukiant baidarėmis Baltosios Ančios upe. Sugrįžus į stovyklą visų jau laukė dzūkiškų bandų degustavimas, po jų kelionė į Varnėnų laisvalaikio salę kur koncertavo Dranseikų šeimos kapela (iš Molėtų). Šokiai ir dainos būtų nerimę visą naktį jei ne laukianti tikra kaimiška pirtelė, po kurios diskusijos netilo iki pat ryto.

Sekmadienio rytą atvykusi dienos gidė – Audronė Pileckienė visus supažindino su programa, kurios tikslas susipažinti su Lazdijų rajonu. Nuvykus į Rudaminą dalyviai ne tik užkopė į piliakalnį, bet ir sužinojo jo istoriją, legendas. Bendruomenės namuose visų susirinkusiųjų laukė Rudaminos bendruomenės pirmininkė Rūta Cimakauskienė, kuri supažindino su miestelio istorija ir bendruomenės veikla. O visų nustebimui ir džiaugsmui ant stalo garavo pačios bendruomenės pirmininkės iškeptas kalakutas, kurio paragauti užteko visiems atvykusiems. Užkandus kalakuto stovyklos dalyviai dar buvo pavaišinti skaniu saldžiu sūriu ir Viliūtės Garbenčienės rankomis surinktų vaistažolių arbata. Garsi šio krašto žolininkė nei vienam negailėjo patarimų kaip ir kokias vaistažoles reikia rinkti ir vartoti, o tie kas nenori patys žoliauti galėjo įsigyti jau surinktų, sudžiovintų ir kruopščiai supakuotų vaistažolių. Pasistiprinus ir atgavus jėgas svečiai patraukė į „Jotvingių kiemą“, kur visų jau laukė pats akmenų muziejaus įkūrėjas Donatas Mazurkevičius. Muziejaus lankytojai ne tik sužinojo kiekvieno akmens istoriją, galėjo grožėtis gamtos vaizdais, bet ir spėjo pajusti stiprią eksponatų skleidžiamą jėgą. Muziejaus savininkas dar ilgai galėjo pasakoti įdomias ir įspūdingas istorijas, tačiau gidė visus ragino važiuoti toliau. Europos miško aikštelėje nekantravo savo sugebėjimus parodyti du Valstybės sienos apsaugos tarnybos padėjai – tarnybiniai šunys. Svečiai buvo supažindinti su šunų dresavimo ir paklusnumo tvarka, pademonstruota narkotikų paieškos, bei nelegalių migrantų sulaikymo procedūra. 

Vasaros stovyklos dalyviams taip patiko Lazdijų kraštas, kad netgi ir pasibaigus numatytai programai niekas neskubėjo skirstytis: vieni norėjo atsigaivinti skaidraus ežero vandenyje, kiti užsuko į mišką pasirinkti jo teikiamų gėrybių, treti niekaip negalėjo atsisveikinti tarpusavyje... Tačiau visi vieningai tvirtino, kad į Lazdijų kraštą dar būtinai sugrįš...

Reikia padėkoti klubo pirmininkui ir visiems buvusiems DAAD stipendininkams, kurie įkūrė šį klubą ir kiekvienais metais sudaro galimybę susipažinti su vis kitu Lietuvos kraštu. Taip pat visi vasaros stovyklos dalyviai yra dėkingi „Silvestro sodybos“ savininkams, kad nepabijojo priimti tokio gausaus būrio stovyklautojų; Varnėnų kaimo gyventojams, kurie vaišino atvykusius svečius: už dzūkiškas bandas Rimai ir Vyteniui Stasiui Bagdanavičiams, už žuvienę Zitai ir Algiui Balčiams, už sūrius ir pieną Onutei Šimoniūtienei, už sūrius ir medų Onutei Gausienei, už šimtalapį Raginai Česnavičienei. Ačiū Valstybės sienos apsaugos tarnybai už tarnybinių šunų pasirodymą. Už Lazdijų krašto pristatymą nuoširdus ačiū Albinui Jarmalai, Odetai Barkauskienei ir Audronei Pileckienei.

dr. Rasa Rutkauskienė

 

Stovyklos programa:

Penktadienis, rugpjūčio 16 diena:
12:00–13:00 val. atvykimas
13:00–14:00 val. registracija, užkandžiai
14:00–15:00 val. renginio atidarymas, sveikinimo žodžiai, programos pristatymas, susipažinimas
15:00–19:00 val. ekskursija po Lazdijų kraštą savais automobiliais:
15:00 val. Veisiejų miestelis
16:00 val. Vainežerio parkas
17:00 val. Kapčiamiesčio miestelis  ir Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės muziejus
17:30 val. dzūkiškų pyragų degustavimas
18:00 val. Varviškės dzotai (bunkeriai)
19:00–20:00 val. vakarienės gaminimas
20:00–21:30 val. vakarienė
21:30–23:30 val. kelionė ir pasivaikščiojimas po Veisiejų parką, muzikinio fontano programa
nuo 23:30 val. nakties poilsis

Šeštadienis, rugpjūčio 17 diena:

09:00–10:00 val. pusryčiai
10:00–12:00 val. seminaras „Kalbinis, gamtinis ir kultūrinis Lietuvos ir Vokietijos regionų paveldas iš ekologinės ir literatūrologinės perspektyvos“:
10:00–11:00 val. pranešimas „Zarasų krašto turtai: gamta, kultūra“ (pranešėjai dr. Jonas Punys, Jonė Punytė)
11:00–12:00 val. pranešimas „Gamtos vaizdavimo savitumai lietuvių ir vokiečių poezijoje“ (pranešėja prof. Jadvyga Bajarūnienė)
12:00–17:00 val. išvyka baidarėmis
17:00–18:00 val. vakarienė
18:00–19:00 val. pasidalijimas patirtimi su naujaisiais DAAD stipendininkais
19:00–20:00 val. pasidalijimas patirtimi su DAAD alumnais iš Latvijos
20:00–21:00 val. vakaronė su Dranseikų kapela
21:00–22:00 val. laisvas laikas, žaidimai
22:00–23:00 val. pirtis
nuo 23:00 val. nakties poilsis

Sekmadienis, rugpjūčio 18 diena:

08:30–09:30 val. pusryčiai
09:30–10:15 val. išvykimas į Kryžių bažnyčią
10:15–10:35 val. Kryžių bažnyčia
10:35–11:15 val. kelionė į Rudaminą
11:15–12:00 val. Rudaminos piliakalnis
12:00–12:30 val. susitikimas su kalakutų ūkio savininke ir Rudaminos bendruomenės pirmininke Rūta Cimakauskienė ir žolininke Viliute Goberiene
12:30–13:00 val. išvykimas į Jotvingių kiemą, Akmenų muziejų, Kybartų kaimą
13:00–13:40 val. susitikimas su Akmenų muziejaus savininku Donatu Mazurkevičiumi
13:40–14:00 val. kelionė į Galinius, Galinių užkardą
14:00–15:00 val. Galadusio ežeras – Draugystės miškas, Geležinė uždanga („dratų“ palikta atkarpa), Europos miškas
15:00–15:30 val. Lazdijų muitinė, Janaslavo kaimas. Bendra nuotrauka ties užrašu LIETUVOS RESPUBLIKA
15:30 val. atsisveikinimas, išvykimas